Home

Aktualności

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zespołu?

Brak komentarzy News Uncategorized

 

Nie chcecie czuć niezadowolenia po weselu? Pragniecie muzyki na najwyższym poziomie? Ten artykuł jest dla Was!

Zespół to temat rzeka… Jak wiele Młodych Par, tak wiele upodobań i życzeń w stronę zespołu. Postaramy się starannie, ale nie za długo opisać Wam, na co powinniście zwrócić uwagę przy wyborze zespołu na swoje najważniejsze wydarzenie w życiu. Czy będziemy to my, czy nie po przeczytaniu tego artykułu powinno się nieco rozjaśnić w głowach, aby nie żałować później swojego wyboru.

1) OKREŚL SWOJE PREFERENCJE

No właśnie! To najczęstszy problem Par Młodych i później przez ten podstawowy aspekt rodzą się niedomówienia, a finalnie pozostaje niesmak po weselu. Dla obu stron jest to niekorzystne i smutne. Chcąc tego uniknąć warto więc zadać sobie pytanie czego oczekujemy od zespołu, który zagości na naszym weselu? Na swojej drodze jako muzycy spotykaliśmy wiele osób, których wymagania były z kosmosu. Ale o tym opowiemy Wam w innym artykule. Na pewno warto rozważyć swój budżet – w pierwszej kolejności. Następnie omówić jakim repertuarem chcielibyśmy uzupełnić swoje wesele. Po określeniu tych dwóch rzeczy warto spojrzeć na listę swoich gości i omówić czy wybrany przez nas mniej więcej repertuar będzie odpowiedni dla zaproszonych? Tutaj po raz kolejny trzeba powiedzieć, że to Wy jako Młoda Para znacie NAJLEPIEJ swoich gości i tylko Wy możecie określić, co wobec tego powinno się pojawić na Waszym weselu.

Co dalej? Instrumentarium. Jakie instrumenty powinny wchodzić w skład zespołu grającego na Waszym weselu? Przemyślcie to dobrze! Warto zapytać zespołu czy dysponuje np. Waszym wymarzonym saksofonem lub czy istnieje możliwość poszerzenia składu o jedną osobę grającą na tym instrumencie. Wiele zespołów po prostu nie ma w ofercie wypisanej takiej możliwości, ale jeśli zespół przypadł Wam do gustu a Wy marzycie o skrzypcach na weselu – zadzwońcie i zapytajcie jakie są szanse i z jaką dopłatą musiałoby to się wiązać. Następna kwestia… Jako Młoda Para nie macie obowiązku tego wiedzieć, ale piszemy to dla późniejszego komfortu Waszego i gości weselnych – czy sala posiada dobrą akustykę? Wymarzyliście sobie zespół grający „na żywo” a zdecydowaliście się na salę w lustrach? Bardzo zły wybór! Dlaczego? Otóż dlatego, że zespół grający na żywo ma żywe instrumenty i nieregularne, nieskompresowane pasmo dźwięku. Wierzcie mi… bas będzie się tak odbijał od luster, że oszalejecie. Finalnie co chwile ktoś będzie latał do stolika zespołu mówiąc „grajcie ciszej” a nie będzie z czego ściszać. Robi się wtedy tzw. „kocioł” – nawet przy cichym graniu wszelkie częstotliwości basu czy perkusji zaatakują w nieprzyjemny sposób Wasze uszy. Dlatego szczerze odradzam branie dużego zespołu na salę w lustrach. Jakie więc sale są idealne żeby wszystko brzmiało „jak należy” przy graniu na żywo? Sale w drewnie na przykład 🙂 Ale nie tylko. Możecie to sprawdzić w prosty sposób, który nikomu nie będzie przeszkadzał. Wejdźcie do sali, o której myślicie i po prostu klaśnijcie w dłonie mocno. Jeśli dźwięk będzie się długo rozchodził i usłyszycie swoistego rodzaju echo – to zły wybór jeśli macie w zanadrzu zespół grający w 100% na żywo. Tutaj więc wychodzimy Wam naprzeciw – w naszym instrumentarium nie ma gitary basowej. Partie basu grają instrumenty klawiszowe – w ten sposób pomijamy dudniące w takich salach pasmo dźwięku. Zostaje nam perkusja, ale problem zostaje rozwiązany w momencie kiedy zespół ma przykładowo perkusję elektroniczną 🙂 Dlaczego trąbię tak o tej akustyce? Bo nawet najlepszy zespół w złych warunkach akustycznych nie zabrzmi nawet w połowie tak dobrze jak np. na próbie, na której Was przyjął. Warto więc żebyście mieli to na uwadze.

2) REPERTUAR – SZTYWNE USTALENIA?

Temat, który powinien być oczywisty, ale jak się okazuje nie dla każdego jest. Jeśli decydujecie się na zespół – mają oni swój repertuar. Część z nich ma go do wglądu w całości na stronie internetowej lub na specjalne życzenie podsyła go mailem. Druga część natomiast tak jak my daje tylko przykładowy repertuar. Tłumaczę dlaczego… Jak wiele głów – tak wiele pomysłów na utwory, które powinny się pojawić na weselu. Zresztą… podpisujecie najczęściej umowy z zespołami na rok lub więcej do przodu bo z terminami jest jak jest. Nie można więc przewidzieć czy za miesiąc lub dwa nie będzie jakiegoś „mega hita”, który KONIECZNIE będziecie chcieli usłyszeć na swoim weselu. Ponadto warto nadmienić, że każdy muzyk poszerza swój repertuar lub nie wykonuje utworów, które idą mu słabiej – stale więc ulega to zmianom. Kolejna sprawa… NIGDY nie ustalajcie sztywno repertuaru!!! To najgorsze co możecie zrobić! Po pierwsze większość zespołów nawet się na to nie zgodzi. Po drugie robicie sobie krzywdę. Są zespoły, które godzą się na takie rozwiązania. Chcecie wiedzieć jak to się kończy z reguły? Płaczem… Fiaskiem… Porażką po prostu. Największą głupotą jest również wpisanie repertuaru jako aneks do umowy – z czym też się spotykaliśmy. Wiecie co powinien zrobić zespół w takim momencie? Kiedy wesele kończy się praktycznie po pierwszej godzinie bo wybrany repertuar jest źle dopasowany do specyfiki zaproszonych gości powinniśmy dalej grać to, co jest w aneksie – bo tak jest w umowie. Zostawcie zespołowi wolną rękę. Opłacacie nas po to, żebyśmy zapewnili Wam oprawę muzyczną na możliwie najwyższym poziomie. Poczta pantoflowa działa i każdemu zespołowi przy obecnej konkurencji na rynku zależy na poleceniach wśród znajomych, na forach internetowych itd. Mamy na to rozwiązanie! Wybierzcie kilkanaście utworów, które Wy jako Młoda Para chcielibyście zadedykować babci, cioci, wujkowi… I przekażcie taką listę wraz z treścią dedykacji zespołowi – dzięki temu w dniu wesela nie będziecie już o tym myśleć i o nikim nie zapomnicie. Możecie również dać wytyczne jeśli są jakieś utwory, które koniecznie powinny lub nie powinny się pojawić na Waszym weselu. To nam może tylko pomóc.

3) NAGŁOŚNIENIE

Mówiliśmy już o akustyce. Ale żeby zespół zagrał potrzebujemy również nagłośnienia. Koniecznie zapytajcie zespół czy dysponują własnym nagłośnieniem, ponieważ są tacy „cudacy”, którzy nie piszą tego w ofertach a później doliczają dodatkowe opłaty lub co gorsza przyjeżdżają bez odpowiedniego sprzętu. Uprzedzając Wasze pytanie odnośnie naszej oferty – tak, mamy nagłośnienie estradowe, które poradzi sobie zarówno w małych, jak i dużych salach. I to jest kolejne pytanie, które powinniście mieć na uwadze. Jeśli macie bardzo duże wesele przykładowo na 150 lub więcej osób – zapytajcie czy nagłośnienie, które posiada zespół jest wystarczające, aby pokryć dźwiękiem cały obszar sali. Warto wtedy wiedzieć jak duża jest sala.

4) OŚWIETLENIE

Jedne zespoły mają, inne nie. Jedni polegają na oświetleniu jakie zapewnia sala, inni przywożą swój ogrom sprzętu doświetlającego i robiącego różne bajery. Pytanie czy naprawdę jest to aż tak niezbędne?

5) UMOWA

Jeśli jesteście zainteresowani danym zespołem warto spojrzeć w jego umowę przed umówieniem się na jej podpisanie. Często pojawiają się tam niedbałe zapisy, które nie chronią interesów obu stron. Przypominamy, że w umowie powinny się znaleźć numery kontaktowe do Młodej Pary lub osób wyznaczonych do kontaktu, numer telefonu do zespołu, dokładny adres miejsca, w którym ma się odbyć przyjęcie, określenie co zapewnia zespół, określenie co zapewnia organizator (Młoda Para) – tutaj warto byłoby wpisać, że zapewniacie posiłki i napoje dla zespołu, żebyśmy czuli się „pewniej”, ponieważ zdarzają się sytuację karygodne, w których musieliśmy robić wstyd Młodej Parze i ze względu na totalną pustkę na stolę zamówić pizzę. Wyobraźcie sobie minę gości w tych kilku przypadkach kiedy dostawca przez całą salę przeszedł z pizzą 🙂 Unikajcie więc tego błędu. Jeśli faktycznie aż tak liczycie się z budżetem to poinformujcie o tym zespół. W przypadku wymaganych noclegów też warto zawrzeć to w umowie. Wysokość i forma zaliczki to kolejny ważny punkt w umowie. Następnie godzina rozpoczęcia i zakończenia imprezy. Data!!! Skład zespołu i ewentualny zapis, że zespół w przypadku losowego zdarzenia i nieobecności, któregoś z członków zespołu zapewnia zastępstwo za tą osobę. Godzina rozliczenia pozostałej kwoty wynagrodzenia to chyba ostatni punkt. W niektórych przypadkach spotkacie się jeszcze z punktem odnośnie opłat ZAIKS oraz tego, kto odpowiada za sprzęt, itd.

6) KONTAKT Z ZESPOŁEM

Zweryfikujcie czy kontakt z zespołem jest dobry. Komunikacja między nami jest podstawą do udanego przebiegu imprezy. Jeśli Wam to nie przeszkadza i nie macie oporów przejdźcie na „Ty”. To skróci trochę dystans i pozwoli Wam mieć lepsze relacje z zespołem. A zespół, który czuje jakąś więź z Młodą Parą już przed weselem „spina pośladki” jeszcze bardziej… Wiemy coś o tym 🙂

 

Mamy nadzieję, że artykuł był dla Was przydatny.

Na co jeszcze zwracacie uwagę przy wyborze zespołu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi: , , , , , , , ,