Home

Aktualności

Jakie zabawy wybrać na przyjęcie weselne?

Brak komentarzy Uncategorized

Coraz częściej Młode Pary mają problem z wyborem zabaw na swoje wesele. Dlaczego?

Być może byli na weselu jako goście i zabawy przeprowadzone podczas tej uroczystości kogoś zażenowały? To najczęstsza odpowiedź, którą słyszymy od Młodych Par. Warto wiedzieć, że na pewne zabawy są trendy i po jakimś czasie one mijają. Są również przykłady „nieśmiertelne”, które pojawiają się praktycznie na każdym weselu.

Zacznijmy jednak najpierw od pytania czy faktycznie chcecie mieć na swoim weselu zabawy? Oczywiście wyłączając zabawę taneczną na parkiecie. To nie jest artykuł, który ma Was zachęcić lub zniechęcić do organizacji zabaw podczas wesela. To jest wpis, który ma uświadomić Wam, że nikt nie zna Waszych gości tak dobrze jak Wy. Jeśli wiecie, że większość zaproszonych jest bardzo żywotnych i wyluzowanych to fajnie sprawdzą się odważniejsze rozwiązania. Być może jednak goście, których zaprosiliście nie mają zbytniego dystansu do siebie, są wstydliwe albo po prostu mają kiepskie poczucie humoru? Wy to wiecie – my jako zespół polegamy na Waszych informacjach! Warto również podkreślić, że wielu gości mogłoby się zgorszyć przy wyborze zabaw z rozbieranymi elementami lub z nadmierną ilością spożywanego podczas niej alkoholu. Jeśli jesteście zdecydowani, że chcielibyście, aby zabawy się odbyły to dalsza część wpisu jest właśnie dla Was!

Zabaw jest mnóstwo! Nie sposób wymienić je tutaj wszystkie. Postaramy się jednak wypisać kilka z tych, które naszym zdaniem są najbardziej godne uwagi. Jeśli skupić się na zabawach tanecznych to możemy polecić Wam rozwiązania tj.:

1) BELGIJKA – Taniec w parach – jedna para uczy całą resztę bardzo prostego układu choreograficznego. Jest to znakomita zabawa na każde wesele i bardzo ciekawy element każdego przyjęcia.

2) MACARENA – Odtworzenie układu choreograficznego z teledysku do utworu „Macarena”. Zawsze efektowne i cieszy każdego gościa bez względu na wiek.

3) YMCA – Odtworzenie choreografii z teledysku do utworu „YMCA”. Podobnie jak „Macarena” łączy pokolenia i jest bardzo ciekawym elementem uzupełniającym zabawę taneczną.

4) ZUMBA – tak, tak! Coraz większa ilość Par Młodych decyduje się na pokaz zumby na swoim weselu. Osobiście jesteśmy bardzo „za” tym rozwiązaniem. Jest to dodatkowa atrakcja dla gości, pozwala ich wyciągnąć zza stołów, rozbawić i rozruszać w genialny sposób. W zależności od osób realizujących taki pokaz – muzyka jest kwestią indywidualną. Zdecydowanie polecamy!

5) ZORBA – Prosta choreografia, która wymaga od Waszych gości chwycenia się wzajemnie za ramiona i odtańczenia kroków. Zacieśnia więzy wśród gości weselnych i jest jedną z zabaw, którą można zorganizować bez wcześniejszego przygotowania.

6) KAN-KAN – Tutaj świetnie sprawdzają się tańczące Panie. Często na weselu zorbę tańczą Panowie a Panie tańczą kan-kana. To również jedna z zabaw, która nie wymaga wcześniejszego przygotowania i można ją przeprowadzić w niemalże każdych warunkach.

7) POCIĄG – Goście tworzą pociąg za Młodą Parą. Paradując wokół stołów wyciąga się kolejnych gości na parkiet. Można do tej zabawy wykorzystać rekwizyty tj. czapki, peruki, gwizdek i inne stroje, aby było barwniej. Wszyscy znają tekst piosenki więc dodatkowo w refrenie śpiewają. Istnieje rozszerzona wersja pociągu ze stacjami w różnych krajach. Tą jednakże polecamy tylko na mocno roztańczone wesela.

ZABAWY PODCZAS OCZEPIN:

Tutaj pojawiają się różne pomysły. Od zbierania „na wózek” po testy na zgodność, czy sprawdzenie płci dziecka.

Jakie mamy możliwości?

1) TEST NA ZGODNOŚĆ – Para Młoda siada na krzesłach odwróconych oparciami do siebie. Zdejmują buty. Każde z nich trzyma jeden swój but i jeden but partnera. Jeśli odpowiedź na pytanie brzmi „ONA” – podnoszą bucik Pani Młodej, jeśli „ON” – but Pana Młodego. Prosta zabawa, która jest fajnym dopełnieniem oczepin.

Przykładowe pytania:

 • Kto pierwszy powiedział „Kocham Cię”?
 • Kto zaprosił większą liczbę gości?
 • Kto pierwszy zasypia w łóżku?
 • Kto będzie rządził w sypialni
 • Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
 • Kto lepiej prowadzi samochód?
 • Kto ma fajniejszych teściów?
 • Kto będzie zmywał po posiłkach?
 • Kto będzie usypiał dziecko?
 • Kto będzie dbał o finanse?

Prowadzący zadaje pytanie a Młoda Para odpowiada poprzez podniesienie bucika.

2) CHŁOPIEC CZY DZIEWCZYNKA – W tej zabawie udział bierze tylko Młoda Para. Siadają ponownie na dwóch krzesełkach odwróconych tyłem do siebie. Gra muzyka. Na znak prowadzącego para odwraca się do siebie. Jeśli odwrócą się w tą samą stronę – będzie chłopiec. Jeżeli w dwie różne – dziewczynka. Czas trwania zabawy zależy od planowanej liczby dzieci przez Młodą Parę 🙂

3) ODNAJDŹ SWOJEGO PARTNERA – To zdecydowanie zabawa dla par, które mają poczucie humoru i dystans. Mamy tutaj na myśli to, żeby nie gniewać się na swojego partnera/partnerkę w razie pomyłki. Celem tej zabawy jest sprawdzenie jak dobrze w okresie narzeczeństwa poznała się Młoda Para.

Ustawiamy krzesła obok siebie i sadzamy na nich najpierw wszystkich Panów, którzy brali udział w oczepinach. Zadaniem Panny Młodej jest rozpoznanie swojego męża po dotyku wybranej części ciała – najczęściej losuje się: nos, uda, kolano, ucho, pępek, pośladki. Oczywiście Pani Młoda ma zasłonięte oczy. Jeśli jest pewna swojej decyzji daje znak prowadzącemu, że „to ten”. Wtedy odsłaniamy jej oczy i sprawdzamy czy wybór był właściwy.

Analogicznie odbywa się to z Panem Młodym. Panny, które brały udział w oczepinach zasiadają na krzesłach a Pan Młody z zasłoniętymi oczami musi po dotyku rozpoznać swoją małżonkę.

4) FANTY – Zabawa, która daje gościom dużo frajdy… i alkoholu 🙂 Podczas oczepin goście weselni zabierają Młodej Parze buty. Zadaniem męża jest wykupienie bucików Pani Młodej i swoich. Najczęściej fanty wykupuje się alkoholem lub poprzez wykonanie zadania wymyślonego przez gości weselnych.

5) JAJKO – To test dla Pani Młodej. Z tą zabawą radzimy uważać, ponieważ w pewnych kręgach może być uznawana za wulgarną i może kogoś zgorszyć. Pan Młody staje na krześle a zadaniem Panny Młodej jest przemieszczenie surowego jajka od jednej nogawki spodni Pana Młodego, poprzez krocze, aż do drugiej. Chodzi o to, aby Pani Młoda zrobiła to jak najszybciej. Zadanie jest niezaliczone jeśli jajko pęknie.

6) ZBIERANIE NA WÓZEK – Z reguły nie robi się już tej zabawy, ale na specjalne życzenie Młodej Pary jak najbardziej ją realizujemy. Zabawa polega na tym, że każda osoba, która chce zatańczyć z Panią Młodą lub Panem Młodym musi wnieść opłatę. Pieniądze zbierają świadkowie lub osoby wyznaczone przez Młodych. Zebraną kwotę Młoda Para przeznacza na symboliczny wózek dla dziecka.

INNE ZABAWY:

Warto zapoznać się również z zabawami, które można zrealizować w dowolnej części wesela.

 1. GORĄCE KRZESŁA – Ustawiamy przykładowo 10 krzeseł oparciami do siebie tak, aby tworzyły koło. W zabawie w tym przypadku uczestniczy 11 osób. Gra muzyka. Na słowo „STOP” i wyciszenie muzyki goście muszą wykonać zadanie polecone przez prowadzącego i jak najszybciej wrócić na swoje miejsce. Osoba, dla której zabraknie już krzesła odpada i zabiera jedno krzesełko ze sobą do stołu. Frajda dla żywotnych gości – gwarantowana!
 2. KARETA / ZOO – Ustawiamy z krzeseł pewną figurę. Wybieramy osoby do zabawy. Każdy na jej czas dostaje swoją rolę, w którą musi się wcielić. Prowadzący czyta tekst. Kiedy przeczyta czyjąś rolę – osoba ta musi wstać i szybko obiec swoje krzesełko aby ponownie zająć miejsce. Jeśli któraś z tych osób się zagapi albo wstanie ktoś inny – wypija „karniaka”. Świetna zabawa sprawdzająca refleks gości 🙂
 3. KUSZENIE ADAMA – To już bardzo wiekowa zabawa, ale dalej dosyć często spotykana. Wybieramy kilka par. Dostają jabłko uwiązane na końcu sznurka. Panie trzymają jabłka a Panowie muszą zjeść je jak najszybciej bez pomocy rąk. Zadaniem pozostałych gości jest dopingowanie uczestników.
 4. TANIEC NA GAZECIE – Wybieramy kilka/naście par. Każda z nich dostaje gazetę tej samej wielkości. Ich zadaniem jest taniec tylko i wyłącznie na polu jakie określa gazeta. Jeśli ktoś wyjdzie poza nią – odpada. Co jakiś czas podnosimy poziom trudności poprzez złożenie gazety na pół. Taniec trwa do momentu aż zostanie jedna tańcząca para na najmniejszym kawałku papieru.
 5. DYSCYPLINY SPORTOWE – W zabawie udział bierze kilka par. Każda z nich losuje dyscyplinę sportową jaką muszą przedstawić w tańcu. Np.:
  – boks
  – skoki narciarskie
  – łyżwiarstwo figurowe

Często urozmaica się tą zabawę poprzez pokazanie tylko losującym przypadającej im dyscypliny. Goście natomiast muszą zgadywać co prezentuje dana para.

 • WAŁEK – Tworzymy koło – naprzemiennie: kobieta, mężczyzna. Zadaniem uczestników jest podawanie w tańcu  między sobą po kolei wałka do ciasta. Trudność polega na tym, że wałek jest przekazywany w różny sposób. Na polecenie prowadzącego może być trzymany: pod brodą, pod pachą, między kolanami, itd. Używanie rąk surowo wzbronione! Sposób podawania przedmiotu zmienia się gdy obiegnie on całe koło.
 • PODAJ DALEJ (POCAŁUNEK) – Ta zabawa ma na celu zbliżenie gości do siebie. Goście tworzą kółko. Para Młoda staje obok siebie. Pan Młody całuję osobę, która stoi obok niego (ale nie Panią Młodą). Następna osoba podaje buziaka kolejnej osobie. I tak w kółko 🙂

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam chociaż trochę.

Piszcie w komentarzach o jakich zabawach myśleliście!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi: , , ,